בס"ד

הרב זמיר כהן - ראשי

המצווה המפורסמת ביותר ביהדות- באשר הובטחנו בתורה שבע"פ שהיא תישמר ע"י עם ישראל לנצח ובשמחה, גם אם יהיו רבים שלא יקפידו על שמירת כל המצוות- היא מצוות ברית המילה וכך נאמר בתורה:

"וביום השמיני ימול בשר ערלתו": אין התורה מצווה למול את התינוק הנולד מיד בימים הראשונים ללידתו. היא גם אינה מצווה למול אותו מן היום השמיני והלאה.

אלא: " וביום השמיני ימול בשר ערלתו" – דווקא ביום השמיני.

כמובן, שאין אנו יכולים להבין בשכלנו המוגבל את עומק סיבת ציווי התורה. אך ראוי לנו להתבונן בגילוי מדעי חדשני מפליא הקשור ליום השמיני.

נצטט מדברי ד"ר איילה אברהמוב, במאמרה " בעיות קרישה ודימום בילוד":

"מנגנון הקרישה תלוי בקבוצת חלבונים הנוצרים בכבד אשר נקראים ' גורמי קרישה' או 'פקטורי קרישה' . גורמים אלו מפעילים זה את זה בשרשרת עד לקבלת הקריש היציב הנקרא פיברין. בימים הראשונים אחרי הלידה אין הכבד בשל עדיין לפעילות זאת, וברור שאינו יכול לעמוד במעמסת יתר של פעילות כירורגית. דבר היכול לגרום למותו של התינוק עקב דימום מסיבי, ללא יכולתו של התינוק להתגבר על הדימום הזה. באופן פזיולוגי עד גיל שמונה ימים הכבד מתחיל להתאושש הוא הולך ומתבגר, ותפקודיו משתפרים ובגיל שמונה ימים קיימת כבר רמה מספקת של גורמי קרישה ומניעת דימומים."

יש לציין, כי גם חוקרים לא יהודיים כגון: ד"ר ג'ימס ארמנד קוויק, שנחשב לאחת הדמויות החשובות בהיסטוריה של הרפואה בארה"ב הביעו את התפעלותם מקשר לא מקרי זה שבין זמן הקרישה למועד ברית המילה.

ד"ר ג'ימס ארמנד קוויק {1894-1978}, שכהן במשך שנים רבות כראש המחלקה לביו- כימיה באוניברסיטת מרקט בוינסקונסין, ארה"ב, התמחה בחקר הרכב הדם. בתחום זה הוא גילה מס' תגליות חשובות הוא פתח נוהלי בדיקה שנקראים על שמו. הנוהל שלו לבדיקת משך זמן הקרישה וכמותו של הורמון הפרוטרומבין בדם נחשב לתגלית שפתחה עידן חדש בשדה המחקר. הוא מציין בכתביו שבעוד בימים הראשונים של חייו של התינוק, כמות גורמי הקרישה נמוכה, וחתך קטן עלול לגרום בקלות לדימום חזק – לקראת היום השמיני יכולת הקרישה גוברת והולכת והוא קובע:

" אין זה מקרה שלפי דת משה מבצעים את טקס המילה ביום השמיני דווקא" .

יותר מכך,

ביוני 2000 יצאה לאור המהדורה המעודכנת של ספרו רב- המכר של ד"ר ס.י.מקמילן, "אף אחת מן המחלות הללו", בו הוא מציין בפליאה כי בעוד שבימיו הראשונים של התינוק קיים חסר משמעותי בחומרי הקרישה, ואילו לאחר היום השמיני חומרי הקרישה עומדים על רמה מספקת וקבועה הנשארת לאורך כל חיי האדם {100%}- הרי שלקראת היום השמיני מתרבים חומרים הקרישה בקצב מהיר והם עומדים ביום השמיני על רמה של 110%! כלומר,ביום השמיני, רק ביום השמיני, מגיע ריכוז חומרי הקרישה לשיא של כל הזמנים, מעל הכמות הרגילה המלווה את האדם לאורך כל חייו.

ואיש המדע הנכבד, ד"ר מקמילן, אינו מסתיר את התלהבותו:

" יש לשבח את אנשי המדע שעמלו כל השנים הללו, עד שגילו שהיום הבטוח ביותר לביצוע ברית המילה הוא היום השמיני. אך בעת שאנו מוחאים-כף למדע על תגלית חדשה זו, אנו יכולים לשמוע הד עמום מדפי התנ"ך. הדפים הללו מזכירים לנו שלפני 4000 שנה האלוקים ציווה את אברהם למול, ואברהם מל את בנו ביום השמיני דווקא לא משום מסקנה מדעית לאחר שנים רבות של מחקרים… יום זה נבחר על ידי מי שברא את גורמי הקרישה".

אכן, מי שעיניים לו, לבטח רואה הוא כאן בבירור רב את יד ה', שליט ומחולל הבריאה ונותן התורה, אשר קישר בדיוק רב את יום הגעת גורמי הקרישה שבדם לרמה הגבוהה ביותר, עם יום מצוות ברית המילה.

בנוסף לפלא הטמון ביום בו צווינו למול, יש לציין עוד את אשר התברר כי בעצם מילת הערלה קיימת תועלת בריאותית נפלאה. וההסבר: על פני כל הגוף העור צמוד ודבוק אל השכבות שמתחתיו, ובכך משמש כשכבת מגן המגינה על הגוף מפני חדירת חיידקים. אולם יש מקום אחד בגוף שבו להיפך- העור גורם להתרבות עצומה של חיידקים, נבגים ופטריות מחוללי מחלות שונות, והוא מקום הערלה.

עור הערלה אינו דבוק לחלוטין לבשר העטרה, והפתח הצר {שבראש העטרה} מאפשר חדירת זיהום אל החלל שביניהם. דבר ההופך בהכרח את המקום למרבץ נוח להתרבות מסוכנת של חיידקים, בהיותו איזור חם, לח, ובלתי-מאוורר- תנאי גידול אידאליים לחיידקים ושאר מחוללי מחלות. בהסרת הערלה סר איום זה משום שכעת ניתן לשמור על ההגיינה של המקום {משום כך כל תינוק הנולד למשפחת המלוכה הבריטית, עובר תהליך מילה להסרת הערלה על ידי מוהל יהודי. את יורש העצר האנגלי הנסיך צ'ארלס, מל הרב יעקב סנאומן, המוהל הרשמי של הקהילה היהודית בלונדון}. עוד התברר לאחרונה כי הסיכוי להדבק בוירוס HIV גדול פי 6 אצל בעלי ערלה.

אמנם ברור לכל מבין שלא בתועלת הבריאותית נעוצה סיבת ברית המילה, אלא סיבתה העיקרית רוחנית ומרוממת. אלא שבכל מצווה רוחנית הטביע הבורא יתברך גם תועלת גשמית. אגב, מכל היצורים עור הערלה קיים רק אצל בני האדם.

נקודה למחשבה.

הנני רואה צורך להעיר כי לא מחמת שהיום השמיני הוא היום המתאים ביותר לברית המילה – לכן נצטווינו למול ביום השמיני. אלא להיפך, מחמת שעל ברית המילה להיות ביום השמיני מסיבות הידועות לו יתברך, לפיכך הטביע בבריאה שביום השמיני תהיה בגוף רמה מספקת של גורמי קרישה ומניעת דמם, כדי לאפשר את קיום המצווה. וכמאמר חז"ל הקדוש ברוך הוא "איסתכל {הסתכל, כביכול} באורייתא {בתורה} וברא עלמא {עולם} [זוהר תרומה קסא,א]. כלומר העולם נברא בהתאם לדרישות התורה, ולא להיפך.

image_pdfimage_print