בס"ד

משרד הבריאות נגד הרדמה

ברית מילה? רק אצל מוהל
האורולוגים נדהמו:משרד הבריאות ממליץ שלא לבצע באמצעותם את הברית ולהימנע משימוש בהרדמה
דן אבן
5/7/2005
בשנים האחרונות יותר ויותר הורים בוחרים לבצע את ברית בנם במוסדות רפואיים, תוך שימוש בהרדמה מקומית, ולא אצל מוהל. אלא שכעת מתברר שמשרד הבריאות ממליץ שלא להשתמש כלל בחומרי הרדמה בברית המילה, ואף רומז כי יש להעדיף את הברית המסורתית.

ההמלצה של משרד הבריאות קיימת כבר 7 שנים, אך קהילת הרופאים האורולוגים נחשפה אליה רק בשבועות האחרונים. הדבר נחשף בעקבות תלונה שהוגשה למשרד הבריאות על מוהל, שציטט באתר האינטרנט שלו המלצה של המשרד, שלפיה יש להימנע ממתן הרדמה לתינוקות בני שמונה ימים. הרופא המתלונן טען כי מדובר בהטעיית הציבור, אך הופתע לגלות כי אכן מדובר בעמדה רשמית של המשרד.

ההמלצה נמסרה על ידי נציג משרד הבריאות, דוקטור זאבצנטנר, הממונה על רפואת ילדים בלשכת הבריאות המחוזית בירושלים, והיא קובעת כי הזרקת חומרי הרדמה לתינוקות בני שמונה ימים עלולה לסכן את בריאותם. על פי ההמלצה, הזרקת חומר להרדמה מקומית לתוך עצב הפין או סביב טבעת הפין בעת ברית המילה עלולה לגרום לתופעות לוואי רציניות: הפרעה להולכה בלב, אי ספיקת לב, ירידה תלולה ופתאומית בלחץ הדם ותגובה אלרגית חריפה.

ההמלצות גובשו לפני 7 שנים
"הספרות המקצועית מלאה בתיאורים על חולים שעברו ניתוח פשוט לכאורה כולל כריתת העורלה והייתה להם תגובה קשה כתוצאה מהשימוש בחומר," טוען דוקטור צנטנר במסמך ההמלצה. צנטנר אף סיפר על מקרה שבו תינוק הגיע למצב של מוותקליני בעת ברית מילה כתוצאה משימוש בהרדמה, וחייו ניצלו רק הודות לטיפולי החייאה. בהתייחסו לשיטת הרדמה מקובלת נוספת, של מריחת חומר מאלחש על העורלה, נכתב כייעילותה אינה ברורה ואינה ודאית.

דוקטור צנטנר גם מתייחס בהמלצותיו לטענות שלפיהן אי שימוש בהרדמה גורם לתינוק סבל. "מספר מחקרים בדקו את תגובת התינוק לכריתת העורלה," כתב צנטנר. "הבדיקות הראו שהתינוק כנראה אכן הרגיש כאב. עם זאת, הבדיקות לא נעשו בזמן ברית מילה דתית, שבוצעה על ידי מוהל, אלא בתינוקות שעברו כריתת עורל הכירורגית. ברית מילה בידיו של מוהל מיומן לוקחת שבע עד עשר שניות, לעומת כרית הכירורגית שלוקחת עשר דקות."

רופאים רבים הופתעו מחוות הדעת, בעיקר משום שהרדמה בזמן ברית מילה נחשבת להליך שגרתי. לאחר שביקשו הבהרות ממשרד הבריאות, נאמרלהם כי ההמלצה הפנימית נכתבה עוד בשנת 1998 ואושרה על ידי מנכ"ל משרד הבריאות דאז,פרופסור גבי ברבש.

עם זאת ברבש, שמנהל היום את המרכז הרפואי תל-אביב (איכילוב) מכחיש כל קשר למסמך. "אני לא זוכר שהנושא עלה לדיון אצלי," אמר ברבש בתגובה לפניות האורולוגים. "המסמך הזה והעמדה שהוא מייצג לא עברו אף פעם את עיוני,ובוודאי לא את החלטתי." בשיחה הוסיף ברבש כי גם אם לפני שבע שנים ניתנה המלצהכזו, הרי היום יש לשקול אותה מחדש לאור ההתקדמות בתחוםהרפואה.

"זריקת הרדמה שגרתית"
"להערכתי, הבסיס להמלצה הוא דתי ולא רפואי מקצועי," אמר אתמול דוקטור יוסי בנימיני, אורולוג ילדים במרכז הרפואי תל-אביב ואחד הרופאים שהיו מעורבים בהתכתבות מול משרד הבריאות. "אנחנו מבצעים הרדמות מקומיות כבר שנים ואני לא זוכר כל בעיה עם זה. האזהרות על סכנה מביצוע הרדמה מקומית הן הטעיה של הציבור."

גם דוקטור עודד קסלר, מנהל מחלקת אורולוגיה ילדים במרכז הרפואי וולפסון, הופתע לשמע ההמלצה של משרד הבריאות. "הזרקת חומרי הרדמה בעת ברית המילה מתבצעת כדי למנוע כאב," מבהיר קסלר. "זו זריקת הרדמה שגרתית, כמו זו שנהוגה בטיפולי שיניים, עם סיכון קטן."

במשרד הבריאות מבהירים, כי נציג המשרד בוועדה הבין-מוסדית לפיקוח על המוהלים כתב כבר לפנייותר משש שנים כי המשרד ממליץ שלא להשתמש בחומרי הרדמה על תינוקות בני שבוע. "המלצהזו לא התייחסה לביצוע ברית מילה בבית החולים, אלא לברית מילה המתבצעת בקהילה,"נמסר ממשרד הבריאות.

image_pdfimage_print